[Alegeri Locale 2020] Ce-a votat electoratul. Rezultate alegeri locale 2020 – Neamț (numărătoare paralelă)

Social-democratul Ionel Arsene a câştigat preşedinţia Consiliului Judeţean Neamţ, potrivit numărătorii paralele în 95% dintre secţiile de vot efectuată de PNL Neamţ.

Arsene, care a candidat din partea Alianţei pentru Modernizarea Neamţului 2020 PSD ALDE PPU, a întrunit 41,5% dintre voturi.

Candidatul PNL Neamţ la preşedinţia CJ Neamţ, deputatul Mugur Cozmanciuc, a fost votat de 33,9%.

Urmați de Florin Zaharia (USR), Bogdan Gavrilescu (PMP), Emilia Arcan (Pro România) și Dumitrina Gavril (AUR) cu 2,57%.

Potrivit Biroului Electoral Judeţean Neamţ, prezenţa la vot a fost de 43,21%, mai mică faţă de alegerile locale de acum 4 ani, când s-a înregistrat o prezenţă de 47,73%.

(sursă: Agerpres)


Lista câștigătorilor la primăriile locale

Piatra Neamț – Andrei Carabelea – PNL
Roman – Leonard Achiriloaei – PNL
Târgu Neamț – Daniel Harpa – PSD
Bicaz – Nicolae Sălăgean – PSD
Roznov – Vasile Pavăl – PNL


Agapia – Neculai Năstasă – PSD
Alexandru cel Bun – Ion Rotaru – PNL
Bahna – Gheorghe Pătrașcu – PNL
Bălțătești – Emilia Acozmei – PNL
Bicaz Chei – Gheorghe Oniga – PNL
Bicazu Ardelean – Ioan Constantin Bârsan – PNL
Bâra – Dănuț Petraru – PSD
Bârgăoani – Petrică Șchiopu – PSD
Bodești – Marinel Barna – PSD
Botești – Georgeta Blaj – PSD
Boghicea – Mihai Cazimir – PSD
Borca – Petrică Ruscanu – PSD
Borlești – George Mutu – PSD
Bozieni – Octavian Dănuț Arghiropol – PNL
Brusturi – Daniel Lozonschi – PSD
Ceahlău – Dumitru Coroamă – PNL
Cândești – Gheorghe Daniel State – PSD
Cordun – Adrian Ciobanu – PNL
Costișa – Dumitru Dorel Berbecariu – PSD
Crăcăoani – Alexandrina Raclariu – Pro România
Dămuc – Ioan Voaideș – PNL
Dobreni – Vasilica Crețu – PSD
Dochia – Iulian Cornel Iacob – PSD
Doljești – Albert Lungu – PNL
Dragomirești – Ion Ioniță – PNL
Drăgănești – Ion Nichifor – PNL
Dulcești – Gheorghe Nahoi – PSD
Dumbrava Roșie – Elena Chirițescu – PNL
Farcașa – Dumitru Bogdan Țifui – PNL
Făurei – Petrică Bujor – PNL
Gâdinți – Vasile Băbuță – PSD
Gherăiești – Pavel Bereșoae – PNL
Ghindăoani – Adrian Antochi – PSD
Girov – Vasile Ciubotaru – PSD
Gârcina – Gavril Mihai Gontaru – PMP
Grințieș – Ana Buștihan – PNL
Grumăzești – Constantin Mătasă – PSD
Hangu – Gavril Lupu – PSD
Horia – Ioan Cristian Baciu – PNL
Icușești – Marius Vasile Minică – PNL
Ion Creangă – Dumitru Dorin Tăbăcariu – PSD
Mărgineni – Vasile Rotaru – PSD
Moldoveni – Marcel Ioan Bârjoveanu – PNL
Negrești – Nastasia Neculai – PNL
Oniceni – Bogdan Duminică – PSD
Pâncești – Constantin Augustin Holmanu – PSD
Păstrăveni – Adrian Nicolae Gorea – PSD
Petricani – Ion Ticușor Vasiliu – PSD
Piatra Șoimului – Neculai Nicorescu – PSD
Pângarați – Ioan Petronel Mancaș – PNL
Pipirig – Vasile Dorneanu – PSD
Podoleni – Cristinel Croitoriu – PSD
Poiana Teiului – Ana Ancuța PSD
Poienari- Vasile Emil Dascălu – PSD
Răucești – Dumitru Bălăjel – PNL
Războieni – Sebastian Țarălungă – PSD
Rediu – Vasile Motfolea – PSD
Români – Manole Ciobanu – PSD
Ruginoasa – Miluc Grigoraș – PNL
Săbăoani – Florin Vîrgă – USR
Sagna- Gheorghe Iacob – PSD
Săvinești- Daniel Horciu – PSD
Secuieni – Vasile Ivancea – PNL
Stănița – Laurențiu Bebi Todireanu – PSD
Ștefan cel Mare – Sorin Ouatu – UNPR
Tarcău – Manole Dănuț Fârțală – PNL
Tașca – Daniela Ursache – Independent *
Tazlău – Ion Nechita – USR
Tămășeni – Ștefan Lucaci – PNL
Timișești – Vasile Mărculeț – PSD
Trifești – Dan Marian Lupu – PNL
Tupilați – Petru Gherghel – PSD
Țibucani – Ioan Rusu – PSD
Urecheni – Ion Tănăselea – PSD
Valea Ursului – Viorel Smeria – PSD
Văleni – Dan Relu Grigore – PSD
Vânători Neamț – Maria Petrariu – PSD
Zănești – Ioan Filip – PSD

(sursă: stiri-neamt.ro)

  • Listă în curs de actualizare